top of page
hader%20stars-01_edited_edited.jpg
faq_astro3.png

אילן ארנון | mako חופש

את משה גלנץ מ'שירת הכוכבים' פגשנו בחניון חולות צבעוניים שנמצא כעשר דקות נסיעה מירוחם. בחוץ כבר היה חשוך לגמרי ובקושי הצלחנו לראות את הפנים שלו, אבל זה לא מה שחשוב, העיקר ששום תאורה לא הפריעה לאלפי הכוכבים בשמיים לנצנץ בצורה שלא ראינו הרבה מאוד זמן.


משה, שחי ונושם אסטרונומיה, החליט להפוך את התחביב לדרך חיים ולהעביר את הידע המטורף שלו הלאה. במשך כשעה, אחרי שהעניק לנו שמיכות ופרש מחצלת, הוא חשף אותנו לעולם שהוא כל כך מבין בו. קיבלנו הדרכה על הכוכבים השונים, על פלנטות, אבק כוכבים, המזלות בשמים וכמובן שהכול לווה בהדגמות ותצפית בטלסקופ. זה מדהים כמה אנחנו לא יודעים כלום על העולם הזה (תרתי משמע), וכמה התחום הזה מרתק. ולא, זה ממש לא מיועד רק לחובבי הז'אנר. לא משנה מי אתם, אתם תיהנו.


כדי להוסיף לאווירה, במהלך התצפית זכינו גם לטעום מבירה גלֶנץ, אותה מכין משה בעצמו. כוכבים ובירה זה בהחלט השילוב המנצח שלא חשבתם עליו.
 

hader%20stars-01_edited_edited.jpg

גלעד ילון | ynet

כשהחשיכה יורדת על המכתש, החום המדברי מתחלף בקור חודר עצמות של לילות החורף. הצטיידתי בכרבולית ומעיל וחזרתי למרכז המכתש לפגוש את משה גלנץ, שמציע פעילות אסטרונומיה מודרכת במצפה הכוכבים הנייד "שירת הכוכבים". "המטרה היא להתחבר לכל מה שנמצא מעבר לכאן ועכשיו. כאן במכתש אפשר לראות את אותם הכוכבים שהקדמונים ראו", מסביר גלנץ.


תחביבו הפך עם השנים למקצוע של ממש, זה לצד תחביב נוסף עליו נרחיב בהמשך. לפני שש שנים גלנץ הגיע לירוחם וכחובב אסטרונומיה ניסה להבין מהמקומיים מאיפה יתאפשר לו לצפות בכוכבים. "כולם נסעו למצפה רמון, אמרתי 'רגע יש מכתש רבע שעה נסיעה מירוחם עם מלא כוכבים בשמיים, למה לא מגיעים לפה?' וזאת הייתה המטרה שלי - להפוך את ירוחם למוקד לצפייה בכוכבים. אחרי הטירוף בקיץ האחרון נראה לי שדי הצלחתי".

moon_sun-04-04.png
hader%20stars-01_edited_edited.jpg

גילי מלניצקי | TheMarker

כשמשה גלנץ, אסטרונום חובב, הגיע לירוחם, הוא שמע את היזם שבו מדבר, והחליט להפוך את התחביב לעבודה. הוא הקים את מיזם שירת הכוכבים, שמציע חוויה אסטרונומית, וכעת רעב להוכיח לעצמו ולסביבה שהבחירה שעשה כשעזב את ירושלים, משתלמת. הוא לא ממהר ויש לו סבלנות, וגם סביבת עבודה שאין בה גבולות - השמים.

"כש–300 איש מגיעים מהמרכז, אתה צריך לתת להם תחושה שזה היה שווה את זה", הוא אומר. "היתרון הוא שאפשר להגיע עם עקבים או יחפים, וללכת מיליארדי ק"מ מבלי לפסוע צעד אחד. העיקר שבסוף הסיור אני מביט בעיניים של המשתתפים והן זוהרות מהתרגשות ומאור הכוכבים משתקף בהן".

 

אלישיב רייכנר | מקור ראשון

לראשונה אין צורך להרחיק עד מצפה רמון כדי ליהנות מגשם המטאורים. בירוחם הקרובה יותר למרכז מתקיים בכל שנה אירוע אסטרונומיה שמציע גם הוא תצפיות מודרכות עם סוללת טלסקופים.

 

מי שהוריד את הכוכבים גם לירוחם הוא משה גלנץ, עיתונאי ואסטרונום חובב שעבר לגור בעיירה ב-2015. גלנץ הקים מיזם עצמאי בשם "שירת הכוכבים", ובו הוא מציע לקבוצות בכל ימות השנה תצפיות אסטרונומיה מודרכות במכתש ירוחם. לאירועי הכוכבים באוגוסט רתם גלנץ את המועצה המקומית וגופים עירוניים פרטיים.

אלון שרביט | כאן 11

כשהיה בן 28 נחשף גלנץ ליקום בלי גבולות. עקר עם המשפחה לירוחם כדי לצפות בכוכבים וכמות הידע שצבר בעשר השנים האחרונות לא מביישת שום בוגר לימודי אסטרופיזיקה.

לא צריך כרטיס טיסה ב-250 אלף דולר כדי לראות את הקסם של השמיים. עם משה בלילה במכתש טסים חופשי למרחק של מיליארדי קילומטרים – רק עם העיניים

 

 

 

יהל אשד, המחלקה למדעי כדור הארץ והסביבה, אוניברסיטת בן גוריון בנגב

 

אחרי שגרת קורונה ארוכה, סגרנו עם כל הפקולטה (כ-150 סטודנטים) למדעי כדור הארץ באוניברסיטה על ערב הדרכת כוכבים במכתש ירוחם עם שירת הכוכבים. התחזית לא השאירה מקום לאופטימיות ושעתיים לפני ההתכנסות מחליטים לחזל"ש.

השמועה מתחילה לרוץ והציפייה הגדולה של כל המשתתפים צונחת ברגע. שנייה לפני, התקשרתי למשה ואמרתי לו- לא משנה מה יהיה מצב השמיים- מקיימים.

משה הגיע ונתן הדרכה של אלוף. השמיים אכן התחילו כמעוננים אך נחשפו מפעם לפעם. על אף היכרות מעמיקה עם התחום (גיאולוגים) המשתתפים נהנו, למדו, החכימו ונתנו אין סוף מחמאות. פעילות מומלצת וכיפית, לקבוצות קטנות וגדולות.

ממליצים בחום. 

 

אלי גונן, מנהל מלון 'אירוס המדבר'

 

אתמול חוויתי באופן אישי פעילות אסטרונומיה של שירת הכוכבים בניצוחו של משה גלנץ..
משה נתן הסבר מרתק על כל מערך הכוכבים ועל כל כוכב וכוכב.


משה בעל ידע עצום.. מקצוען אמיתי..
משה בעל יכולת הסבר בלתי רגילה.. מהפנט כל קבוצה.. ילדים.. נערים.. מבוגרים..


מומלץ בחום לקבוצה.. לצוותי עבודה של חברות עסקיות ולמשפחות
מי שמגיע לדרום ובמיוחד לירוחם......
לא לפספס

 

חגית רן בן ישי

לפני שבועיים חרגנו ממנהגנו ונסענו לטייל בנגב. ידענו שיש חוויה שאסור לנו להפסיד והיא: הדרכה פרטית של משה ויעל האדירים!!!
הילדים נהנו בטירוף...אנחנו עוד יותר...לא הפסקנו לשאול שאלות ולהתעניין...
חוויה חובה לכל גיל...תודו לי אחר כך

צדק-08.png
sun-01.png
hader%20stars-01_edited_edited.jpg

הרב שאול אדלשטיין, ראש ישיבת בני ראם

לכבוד משה גלנץ ומדריכי שירת הכוכבים,

ברצוני להודות מעומק הלב, בשמי, בשם צוות הישיבה וכל התלמידים על ערב אסטרונומיה מרתק במכתש ירוחם במסגרת טיול בן יומיים שקיימנו באזור. 


תודה על הסבלנות האינסופית, על העברת הדרכת אסטרונומיה וסיפורם של כוכבי השמיים באופן מסקרן ומפתיע, מרתק ומאיר עיניים, בשפה נהירה וברורה, מאברהם אבינו דרך דוד המלך ועד לימינו אנו. 
הרגשנו כולנו את ההתלהבות ואת האהבה הגדולה שלך לתחום. יישר כוח.


ברצוני גם להודות על כך שגם לאחר שהסתיימה ההדרכה, הגעת לבקשת תלמידי הישיבה אל "מדרשת ירוחם" כדי להמשיך ולספר בהרחבה על הכוכבים שממעל עד השעות המאוחרות של הלילה.


אין בי ספק שמהיום המבט אל השמיים יהיה שונה ומיוחד יותר.

איריס חלמית

היה מרתק!!! משה ויעל מקסימים. מותאם לכל הגילאים. הכל נעשה בהמון אכפתיות ומקצוענות. משה בעל ידע ואהבה לתחום בצורה לא רגילה!! תודה רבה על חוויה נהדרת

earth2.png

אורנה סמואלוב

 

חוויה מקסימה לכל המשפחה! להגיע למכתש הגדול בלילה, לשכב על הגב על מחצלות ענק ולצפות בפלא הזה בליווי ההסברים המרתקים של משה! משה שופע ידע, מרתק, מנגיש את האסטרונומיה למבוגרים ולצעירים. מתי פעם אחרונה ראיתם את שביל החלב? היה וואוו והיה גם תה וכרבוליות.

דותן פלז, Tripadvisor

הגענו לחגוג יום הולדת, לצפות במטר הפרסאידים ולגלות מה קורה בירוחם.

"שירת הכוכבים" היא חוויה אדירה. מחצלות על האדמה, שוכבים ומתבוננים בשמיים, ושוכחים מהעולם. ההסברים של משה נפלאים ומרתקים, ופה ושם כשרואים לוויין או "כוכב נופל" - ההתרגשות גדולה.

 

להשלמת החוויה זמינים מספר טלסקופים שמשה ויעל מכוונים בכל פעם במקצועיות מדהימה אל עבר גרם שמיים ומזמינים את הנוכחים לצפות וליהנות.
 

סמדר גביש

משה מדריך מצוין שפתח לנו צוהר לשמיים. הוא הצליח לעניין את כל טווח הגילאים עם סיפורים על הכוכבים ענה על שאלה בהסבר ברור ופשוט. חוויה מקסימה לשכב על מחצלת עם תה חם להביט לשמים לראות ולשמוע על כוכבים.
מומלץ מאוד... משה מקסים

Astronaut_edited_edited_edited.jpg
להזמנת פעילות, צרו איתנו קשר:

אם ברצונכם להצטרף למאות מנויי הניוזלטר שלנו תוכלו גם למלא כאן את פרטיכם ושלחו אלינו. אנו מבטיחים לעדכן אתכם - מפעם לפעם, רק על עניינים אסטרונומים מעניינים.

אם אתם מעוניינים לקבל מידע שוטף אודות הפעילויות שלנו, תצפיות פתוחות לקהל הרחב, חדשות מעולם האסטרונומיה או אירועים ששווה עבורם להרים את הראש, אנחנו ממליצים לכם כמובן לעשות "אהבתי" בעמוד הפייסבוק שלנו ולעקוב אחרינו באינסטגרם - דרכם אנחנו משתדלים לשתף אתכם במידע שיגרום לכם לשאת את עיניכם מעלה לשמיים.

תודה רבה!

dc4-03-03b.png
bottom of page