top of page
hader%20stars-01_edited_edited.jpg
sun-01.png
כתר שקוף.png
Kids watching the stars.jpg

תצפיות כוכבים ופעילויות למוסדות חינוך

אי אפשר שלא להתרשם מהתלהבותם של ילדים ונערים, כשהם נחשפים בפעם הראשונה למראה מכתש הירח, ירחי צדק, טבעות שבתאי ואפילו כתמי השמש. קריאות ההתלהבות מצליחות לרגש אותנו בכל פעם מחדש.

 

בתי ספר ומתנ"סים המעוניינים לקיים ימי וערבי אסטרונומיה לתלמידים, פנו אלינו לקבלת הצעה. הפעילות מרתקת, מעשירה ובלתי נשכחת. מתאים גם כהפעלה ליום או יומיים שלמים של אסטרונומיה. 

מודל מערכת השמש


באמצעות מודל עצום (שטיח בגודל 64 מ"ר) של מערכת השמש שפותח ב"שירת הכוכבים", יכירו המשתתפים בצורה ברורה ומוחשית את העולם בו אנחנו חיים, כוכבי הלכת (המשתתפים מחזיקים גם כוכבי לכת פיזיים שאנחנו מביאים), מהירותם, מסלולם, מופעי הירח (ירח מלא וחסר), תחנת החלל, ועוד ועוד כאשר המשתתפים מופעלים ודינאמיים - עד כדי כך שחלקם יחושו כאילו היו לרגע כוכבים של ממש. הפעילות מועברת בצורה חוויתית וציורית מאוד. 

כתר שקוף.png
20180719_105539.jpg
צדק-08.png
hader%20stars-01_edited_edited.jpg

מה אוכלים בחלל?

חוויה אסטרונומית קולינרית

האסטרונאוט ג'ון יאנג הצליח בשנות ה-70 להבריח סנדוויץ' בשר לחלל - מעשה שבנאס"א לא ממש אהבו, משום שהיה עלול לסכן את המכשירים העדינים עם פירורי הלחם שמרחפים באוויר בהיעדר כוח משיכה. אז מה כן אוכלים האסטרונאוטים במשימות חלל? ומה יהיה המזון למשך 6-8 חודשים של אלו שיטוסו בעתיד למאדים? אנחנו נביא את מצרכי מזון שמאושרים לשימוש בחלל, נסביר ונדגים באופן מעניין ומעשיר מה הסיבות לכך שאסטרונאוטים אוכלים אוכל מיוחד ומוגבל, ולאחר מכן המשתתפים יכינו בעצמם ארוחה משביעה מהמוצרים. 

Astronaut eats pizza.png
כתר שקוף.png
saturan2.png
hader%20stars-01_edited_edited.jpg

הטסת רקטות לשמיים

 

באמצעות לחץ אוויר, מים ומתקן רקטי (בטיחותי), נטיס רקטות לשמים עד לגובה של 100 מטרים. אך קודם לכן אנחנו נסביר על ההנעה הרקטית, ולמה משתמשים דווקא בה בבואנו להטיס חללית מחוץ לכדור הארץ, ההבדלים בין טילים שמסוגלים לשאת בני אדם לירח וטילים ללווינים. אנחנו מביאים את כל הציוד, והמשתתפים כל אחד בתורו יטיס רקטה ונראה מי יעיף אותה גבוה יותר.


*ניתן להוסיף גם אפשרות בה המשתתפים בונים בעצמם את הרקטות. אנחנו נדאג להעביר הוראות מדויקות לצוות האחראי.

Image by NASA
כתר שקוף.png
comet-06_edited.png
hader%20stars-01_edited_edited.jpg
space_st.png
Fiery Sun
כתר שקוף.png

צפייה בכתמי שמש

 

פעילות המיועדת לשעות היום. באמצעות טלסקופ עם פילטר מיוחד נצפה בשמש ובכתמים שמופיעים על פניה שגודלם הוא על פי רוב גדול מכדור הארץ, תוך כדי הסברים על התופעה, כיצד היא מתרחשת, האם כתמי השמש משפיעים על כדור הארץ, מהן סערות השמש שיכולות אפילו לגרום להפסקות חשמל, לפגוע בלוויינים, כיצד השמש אחראית על הזוהר הצפוני ועוד.

 

בימים מסוימים בהם ניתן גם לצפות בירח בשעות היום, נוכל להעשיר את סקרנותם של המשתתפים גם בצפייה בירח ובמכתשיו.

hader%20stars-01_edited_edited.jpg
earth2.png

תחנת יצירה ומשחקים אסטרונומים

 

תחנה בה המשתתפים יוכלו ליצור בעצמם מודלים של מערכת השמש והירח, לצייר, לפתור תפזורת מילים מעולם האסטרונומיה ולנסות ולהרכיב פזל אסטרונומי בן תשעה חלקים בלבד, אך נחשב לקשה בעולם. ויש גם פרסים וגביעים. (כולל ערכות יצירה מלאות). 

little-boy-is-playing-with-model-solar-s
כתר שקוף.png
sps.png
hader%20stars-01_edited_edited.jpg
כתר שקוף.png
kcp.jpg

השמיים אינם הגבול – אלא רק נקודת הזינוק

 

הרצאה פרונטלית שעוסקת בחקר החלל בליווי מצגת, עם תמונות מרהיבות, בה נבין את גודלו הבלתי נתפס של היקום, ממה עשויים כוכבים, כיצד הם נולדים ומה קורה כשכוכב מת, מהן השיטות לגילוי כוכבי לכת במערכות שמש רחוקות וכמה זמן ייקח לאנושות להגיע אל הכוכב הקרוב ביותר אל מערכת השמש. מסע מרתק שיפתח לתלמידים צוהר לעולם מלא בסקרנות ובמסתורין.

עמוד הבא

עמוד קודם

dc4-03-03b.png
bottom of page