hader%20stars-01_edited_edited.jpg

שירת הכוכבים - שאלות ותשובות

כמה זמן אורכת הפעילות?


הפעילות היא בין שעה וחצי לשעתיים (אלא אם נכתב במפורש אחרת). אבל אנחנו תמיד נהנים להישאר יותר ולהמשיך לגלות את צפונות היקום וכל מה שמסקרן.
היכן נפגשים?


אנחנו מקיימים את הפעילויות הפתוחות שלנו באזור מכתש ירוחם. באישור ההרשמה לאחר רכישת הכרטיס תקבלו גם קישור להגעה למיקום המדויק בו תתקיים התצפית (באפליקציית Waze). חשוב לשים לב: ביום התצפית עלולים להיות שינויים במיקום (בסביבת מכתש ירוחם) בגלל מזג אוויר או עומס מטיילים. במידה ויש שינוי תקבלו על כך הודעה עם המיקום המעודכן.
יש הליכה?


לא. הסיור שלנו הוא סיור שמימי. החנייה היא בסמוך למצפה הכוכבים.
המקום מונגש?


אכן. יש גישה נוחה לעגלת תינוק או כיסא גלגלים. אולם, נקודת המפגש עלולה להשתנות ברגע האחרון בשל התנאים (מזג אוויר או עומס של מטיילים), ולכן נשמח שתעדכנו אותנו עם הזמנת הכרטיס לטובת ההיערכות במקום.
כמה אנשים בקבוצה?


הפעילויות הפתוחות מתקיימות במתכונת של עד 50 איש לקבוצה בימים של שגרה. באירועים מיוחדים עד 120 איש. בכל מקרה אנחנו מעניקים יחס אישי לכל משתתף. מספר המדריכים, הטלסקופים והציוד הנלווה מותאמים לגודל הקבוצה ובהתאם לניסיון הרב שצברנו - כ-10-15 משתתפים על כל טלסקופ.
יש מינימום משתתפים?


פתיחת הפעילות מותנית בהרשמה של מינימום 8 משתתפים. במקרה וירשמו פחות מכך, נודיע למי שנרשם ביום הפעילות עצמו ונאפשר להחליף לתאריך אחר או להזדכות בסכום המלא.
הפעילות מתאימה לילדים?


בוודאי. אנחנו ממליצים להגיע עם ילדים מגיל 5-6 ומעלה. עם זאת חשוב לציין כי הפעילות מתקיימת יחד עם משתתפים אחרים. אתם מכירים את ילדיכם יותר מכולם :) ועד כמה הם סקרנים.
מאיזה גיל משלמים?


אנו גובים תשלום מלא עבור ילדים מגיל 3 ומעלה. הם נלקחים בחשבון מבחינת מספר האנשים בקבוצה - על אף שייתכן והם אינם מבינים חלק ניכר מהתכנים. בפעילויות לכל המשפחה מתקיימת לילדים (עד גיל 10) פעילות אסטרונומיה במקביל להדרכה למבוגרים על מחצלת סמוכה. כך גם המבוגרים יכולים ליהנות מהדרכה עשירה יותר בזמן שהילדים מקבלים הדרכה מותאמת עבורם.
זה מעניין גם מבוגרים?


אין לכם מושג עד כמה. אם גם אתם סקרנים למראה המרהיב של כוכבי הלכת דרך טלסקופ? אתם שוחרי מדע וידע כללי? חולמים על כוכבים גם ביום? הילדים שואלים אתכם שאלות על חלל ולא תמיד יש לכם תשובה? רוצים להביט לשמיים ולדעת את שמות הכוכבים ואיך מאתרים בקלות את כוכב הצפון או את כוכבי הלכת? מעוניינים לראות את קבוצת הכוכבים המייצגת את המזל שלכם בכיפת השמיים? אם הנהנתם "כן" על אחת או יותר מהשאלות, הפעילות הזו בדיוק בשבילכם. מדריכי שירת הכוכבים משתדלים להעביר הדרכה בהתאמה לסגנון, לגיל ולרמת הידע של המשתתפים. -
איזה ביגוד להביא לתצפית?


ביגוד חם ונעליים סגורות חובה. בשעות הערב והלילה מזג האוויר במדבר עלול להיות קר גם באמצע אוגוסט ולכן יש להצטייד בהתאם. עדיף שיהיה לכם עוד סוודר או מעיל ברכב ולהוציא אותו בשלוף בעת הצורך - בפרט אם אתם באים עם ילדים. סתם מבאס שבגלל חולצה קצרה חוויתכם שלכם תיפגע. בנוסף, חשוב ביותר להגיע עם נעליים סגורות. הפעילות בטבע תחת כיפת השמיים בשעות החשיכה ולא תמיד רואים על מה אנחנו דורכים. הבטיחות מבחינתנו היא מעל הכול. הקפידו על כך.
ומה קורה אם יש בסוף גשם או עננים?


אנחנו תלויים בחסדי שמיים. ולכן ייתכנו מפעם לפעם ימים מעוננים שלא יאפשרו קיום התצפית כמתוכנן. במידה ותנאי מזג האוויר לא יאפשרו פעילות תצפיתית שגרתית, ייתכן ונצמצם או נשנה את אופי הפעילות ונתאימה לסיטואציה, או נבטלה - על פי הניסיון העשיר שצברנו. במקרה של ביטול הפעילות יתקבל זיכוי מלא בגינה. חשוב לציין כי אנו עוקבים אחרי מצב מזג האוויר עד לרגע האחרון והודעה על ביטול פעילות במקרה כזה עלולה להתקבל גם בסמוך למועד הפעילות. מעבר לכך צריך גם לקחת בחשבון שלעיתים רחוקות עלולים להגיע עננים שלא הופיעו בתחזית בעיצומה של הפעילות. אין לנו שליטה על השמיים. קבלו זאת בהבנה.
מה נראה בטלסקופים?


המראות משתנים בכל לילה, חודש ועונה. כשיש ירח בשמיים נצפה במכתשי הירח. בחודשי הקיץ הקרובים ולתוך החורף יככבו בשמיים כוכבי הלכת היפים של מערכת השמש - צדק עם ירחיו, ושבתאי וטבעותיו וגם כוכב הלכת נוגה. כמו כן נצפה בגרמי שמיים עמוקים, צבירי כוכבים, כוכבים כפולים, גלקסיות וערפיליות - מה שהשמיים יספקו לנו בליל התצפית. בלילות נטולי ירח נתמקד בעצמים מהחלל העמוק כגון צבירי כוכבים כדוריים ופתוחים, ערפיליות וכוכבים כפולים - וכמובן המראה הבלתי נשכח של שמיים זרועי כוכבים ושביל החלב הבוהק שנראה היטב בעונת הקיץ. בלילות עם ירח נהנה מהיופי המרהיב של מכתשי הירח והימות הכהות על פניו, כוכבי הלכת ואובייקטים בהירים. חשוב לדעת שבלילות ירח לא יתאפשר לצפות אל עצמים בעומק החלל או אפילו לראות את שביל החלב בשמיים.
על מה יושבים בתצפית?


אנחנו מביאים איתנו מחצלות נוחות וכרבוליות, ולכן אנחנו ממליצים "להתמחצל" – כלומר לשכב על המחצלות עם כרבולית חמימה ולהרים את העיניים לשמיים. ככה בטוח תראו כוכבים ואפילו הכפלתם את הסיכוי לתפוס מטאור - ולהביע משאלה. אם בכל זאת אתם חוששים שלא תסתדרו ללא כיסא, אנחנו ממליצים ומציעים לכם להגיע לתצפית עם כיסא מתקפל ברכב.
יש לכם שאלות נוספות?


כתבו לנו או צרו קשר טלפוני: 052-670-5523/ 052-727-6100. שימו לב: רכישת כרטיסים נעשית דרך האתר בלבד.
מה כוללת התצפית?


לאחר הגעתכם תתכבדו בכרבולית חמימה ותתמקמו על המחצלות שלנו. בחלקה הראשון של התצפית אנחנו ניקח אתכם לסיור שמימי עם הסיפור הגדול והמרתק של השמיים, מהתפתחות האסטרונומיה ועד התגליות הגדולות בני זמננו. בעזרת קרני לייזר שכמעט נוגעים בכוכבים נכיר את כיפת השמיים והכוכבים המנצנצים, עם הסברים וסיפורים מרתקים. נציג את קבוצות כוכבי גלגל המזלות, נגלה כיצד לאתר בקלות את כוכב הצפון, נבחין בכוכבים בולטים ונכיר את סיפורי המיתולוגיה שנקשרו בשמם. תוך כדי ההדרכה המדריכים שלנו יעברו ויגישו תה צמחים חם. ואין כמו לשתות משהו חם בליל מדבר. בחלקה השני של התצפית נעבור לטלסקופים. לרשותכם תעמוד סוללת טלסקופים משוכללים דרכם נצפה במכתשי הירח וכוכבי הלכת, נכיר גרמי שמיים עמוקים, צבירי כוכבים, גלקסיות וערפיליות - מה שהשמיים יספקו לנו בליל התצפית.

Voyager_spacecraft_structure_vector.png
galaxy1-02.png
Astronaut_edited_edited_edited.jpg
להזמנת פעילות, צרו איתנו קשר:

אם ברצונכם להצטרף למאות מנויי הניוזלטר שלנו תוכלו גם למלא כאן את פרטיכם ושלחו אלינו. אנו מבטיחים לעדכן אתכם - מפעם לפעם, רק על עניינים אסטרונומים מעניינים.

אם אתם מעוניינים לקבל מידע שוטף אודות הפעילויות שלנו, תצפיות פתוחות לקהל הרחב, חדשות מעולם האסטרונומיה או אירועים ששווה עבורם להרים את הראש, אנחנו ממליצים לכם כמובן לעשות "אהבתי" בעמוד הפייסבוק שלנו ולעקוב אחרינו באינסטגרם - דרכם אנחנו משתדלים לשתף אתכם במידע שיגרום לכם לשאת את עיניכם מעלה לשמיים.

תודה רבה!

dc4-03-03b.png